Sanatorium

Urlop od pandemii

rehabilitacja po koronawirusie

Pandemia koronawirusa nie tylko odbiła się na naszym zdrowiu fizycznym, ale również na naszym zdrowiu psychicznym. Rotacja obostrzeń, to ich zaostrzanie lub zmniejszanie doprowadziło wiele osób do zmęczenia mentalnego. Teraz gdy one są stopniowo anulowane, a sama liczba zakażeń zmniejsza się sukcesywnie, żyjemy nadzieją, że wszystko wraca do normy, tym razem ostatecznie.

Nadchodzi okres wakacyjny, choć w Polsce już aktualnie możemy spotkać się z wysokimi temperaturami, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na samopoczucie wielu osób. Można rzec, że jest to wręcz idealny moment, żeby dać ciału i umysłowi chwilę westchnienia i zagwarantować sobie sanatorium po koronawirusie

Wiele kurortów ze względu na lato przedstawia atrakcyjne oferty i tylko od nas zależy, w które miejsce będziemy raczyli się wybrać. Zdecydowanie najwięcej sanatoriów czy hoteli będzie rozchwytywanych tych ulokowanych nad morzem. Oczywiście jest to kwestia czysto indywidualna i wyłącznie zależna od nas, którą lokację przyjdzie nam wybrać i w której będziemy się czuć najlepiej, a to bardzo ważne dla naszego relaksu. Nie możemy jednak zapomnieć, że mimo znacznie polepszającej się sytuacji z koronawirusem trzeba wciąż być ostrożnym. Póki niektóre z obostrzeń wciąż egzystują w naszym społeczeństwie, chociażby takie jak noszenie masek w miejscach publicznych (sklepy, markety, kina itd.) powinniśmy się do nich jak najbardziej stosować.

Nie wykluczone, że niektóre z kurortów mogą mieć swoje własne regulaminy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony przeciw potencjalnemu zakażeniu lub rozprowadzania jego ryzyka. Na miejsca, gdzie ulokowane są sanatoria, które przyjdzie nam odwiedzić, warto poświęcić dużo czasu. Nie tylko wylegiwanie się na hamaku bądź w leżaku jest formą odpoczynku, ale również ruch i aktywność.

Nasze organizmy z pewnością odczuły obecność wirusa i nie mowa tu tylko o przypadku bycia zakażonym. Obostrzenia zmusiły wielu ludzi do pozostania w domach, a co za tym idzie, zminimalizowało to naszą aktywność fizyczną, Podążając za pewnym powiedzeniem „w zdrowym ciele, zdrowy duch” powinniśmy zadbać właśnie o nasze ciało, żeby poczuć nareszcie ten wyczekiwany od wielu miesięcy relaks i odprężenie. Sanatoria i kurorty wypoczynkowe możemy znaleźć samemu poprzez wiele popularnych stron z wyszukiwarkami takich miejsc. Więc najwyższy czas zorganizować sobie trochę wolnego czasu, znaleźć walizki, spakować się i nie myśleć o niczym innym jak tylko o tym, co nas czeka w miejscu docelowym, do którego się właśnie udajemy.

Co po covidzie?

Nawet pomimo stosowania się do wszystkich zaleceń sanitarnych i unikania kontaktu z innymi ludźmi, covid-19 przeszło już kilkanaście procent Polaków. Część nawet nie jest w stanie stwierdzić tego na pewno – przy małej intensywności objawów lub objawach nietypowych u pacjenta rzadko przeprowadzano test, szczególnie na samym początku, gdy wiedzieliśmy dopiero o pojedynczych przypadkach zakażeń.

Choć dużo osób stosunkowo lekko przechodziło zakażenie koronawirusem, często jeszcze długo po wyzdrowieniu odczuwa nieprzyjemne skutki zachorowania. Do powikłań należy długotrwałe osłabienie, spadek formy, pogorszenie wydajności układu oddechowego. Dotyczy to również osób, które samą chorobę przechodziły bezobjawowo.

W ramach rehabilitacji po covid-19 warto rozważyć wyjazd do sanatorium. Są one nie tylko bezpieczne i przystosowane do spełnienia warunków sanitarnych koniecznych podczas pandemii, znajdziemy tam również profesjonalnie przeprowadzane sesje z fizjoterapeutami, specjalistyczny sprzęt i zajęcia dostosowane do potrzeb ozdrowieńców.

Wybór konkretnego sanatorium zależy już w pełni od indywidualnych potrzeb pacjenta. W Polsce możemy znaleźć dobrze wyposażone ośrodki położone zarówno nad morzem, w górach oraz przy źródłach wód uzdrowiskowych. Zajęcia na basenie znakomicie poprawiają kondycję, a jednocześnie nie są obciążające nawet dla osób starszych czy mających problemy ze stawami.

Ryzyko zakażenia i obostrzenia spowodowane przez pandemię wpłynęły na to, że wiele osób, szczególnie starszych, zaniedbało regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, co w połączeniu z przejściem zakażenia koronawirusem mogło poskutkować znacznym spadkiem formy, a co za tym idzie, pogorszeniem jakości życia.
Skuteczna rehabilitacja po covid-19 powinna więc obejmować ogólną pracę nad kondycją i odpornością, a personel sanatoriów jest wykwalifikowany w kierunku opieki nad osobami, które nie mogą wykonywać nadwyrężających, wytrzymałościowych ćwiczeń. Również osoby młodsze i aktywne z powodu możliwych powikłań po przejściu covid-19 nie powinny od razu wracać do intensywnych ćwiczeń na siłowni czy biegów przełajowych. Najlepiej zacząć od wykonywania ćwiczeń dostosowanych do potrzeb ozdrowieńca, pod okiem instruktora, dla którego osłabienie i problemy z układem oddechowym nie są żadną nowością.

Nawet znaczne osłabienie kondycji po chorobie nie musi być niczym stałym. Z powikłaniami po covid-19 można sobie poradzić, biorąc udział w zajęciach i ćwiczeniach przygotowanych przez specjalistów. Niech powrotowi do normy towarzyszy powrót do formy.