Co po covidzie?

Nawet pomimo stosowania się do wszystkich zaleceń sanitarnych i unikania kontaktu z innymi ludźmi, covid-19 przeszło już kilkanaście procent Polaków. Część nawet nie jest w stanie stwierdzić tego na pewno – przy małej intensywności objawów lub objawach nietypowych u pacjenta rzadko przeprowadzano test, szczególnie na samym początku, gdy wiedzieliśmy dopiero o pojedynczych przypadkach zakażeń.

Choć dużo osób stosunkowo lekko przechodziło zakażenie koronawirusem, często jeszcze długo po wyzdrowieniu odczuwa nieprzyjemne skutki zachorowania. Do powikłań należy długotrwałe osłabienie, spadek formy, pogorszenie wydajności układu oddechowego. Dotyczy to również osób, które samą chorobę przechodziły bezobjawowo.

W ramach rehabilitacji po covid-19 warto rozważyć wyjazd do sanatorium. Są one nie tylko bezpieczne i przystosowane do spełnienia warunków sanitarnych koniecznych podczas pandemii, znajdziemy tam również profesjonalnie przeprowadzane sesje z fizjoterapeutami, specjalistyczny sprzęt i zajęcia dostosowane do potrzeb ozdrowieńców.

Wybór konkretnego sanatorium zależy już w pełni od indywidualnych potrzeb pacjenta. W Polsce możemy znaleźć dobrze wyposażone ośrodki położone zarówno nad morzem, w górach oraz przy źródłach wód uzdrowiskowych. Zajęcia na basenie znakomicie poprawiają kondycję, a jednocześnie nie są obciążające nawet dla osób starszych czy mających problemy ze stawami.

Ryzyko zakażenia i obostrzenia spowodowane przez pandemię wpłynęły na to, że wiele osób, szczególnie starszych, zaniedbało regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, co w połączeniu z przejściem zakażenia koronawirusem mogło poskutkować znacznym spadkiem formy, a co za tym idzie, pogorszeniem jakości życia.
Skuteczna rehabilitacja po covid-19 powinna więc obejmować ogólną pracę nad kondycją i odpornością, a personel sanatoriów jest wykwalifikowany w kierunku opieki nad osobami, które nie mogą wykonywać nadwyrężających, wytrzymałościowych ćwiczeń. Również osoby młodsze i aktywne z powodu możliwych powikłań po przejściu covid-19 nie powinny od razu wracać do intensywnych ćwiczeń na siłowni czy biegów przełajowych. Najlepiej zacząć od wykonywania ćwiczeń dostosowanych do potrzeb ozdrowieńca, pod okiem instruktora, dla którego osłabienie i problemy z układem oddechowym nie są żadną nowością.

Nawet znaczne osłabienie kondycji po chorobie nie musi być niczym stałym. Z powikłaniami po covid-19 można sobie poradzić, biorąc udział w zajęciach i ćwiczeniach przygotowanych przez specjalistów. Niech powrotowi do normy towarzyszy powrót do formy.